8:00 - 18:00


время работы ПН — ПТ

(050) 501 94 87

(066) 099 88 08

Facebook

Instagram

Поиск

Аліменти на утримання дружини – під час вагітності та у разі проживання з нею дитини

Адвокат в Энергодаре > Блог  > Аліменти на утримання дружини – під час вагітності та у разі проживання з нею дитини

Дана тема є досить актуальною адже на сьогоднішній день. Адже після народження дитини і вимушеної тимчасової непрацездатності дружини  не всі чоловіки належним чином виконують свої подружні обов’язки — в плані матеріального забезпечення своєї сім’ї. У зв’язку з цим фактом, почастішали випадки звернення жінок до суду за стягненням аліментів на своє утримання до досягнення дитиною 3 х років в порядку ст. 84 Сімейного кодексу України.

        Нормами цієї статті передбачено, що дружина має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів на своє утримання в наступних випадках:

— на період вагітності;

— на період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

— в окремих випадках на період догляду за дитиною, яка має вади фізичного або психічного розвитку — до досягнення нею шестирічного віку;

      З позовом про стягнення даного виду аліментів жінка може звернутися до суду, як під час перебування в шлюбі, так і після його розірвання.

      Слід розрізняти:

     — вагітна жінка має безперечне право на стягнення аліментів з батька майбутньої дитини, навіть якщо вона працює і її дохід значно перевищує дохід чоловіка;

     — що стосується аліментів на утримання матері — після народження дитини, то дане право виникає, в разі якщо батько дитини є матеріально забезпеченим і може платити аліменти (мається на увазі, що  чоловік є офіційно працевлаштованим, або отримує дохід який можливо підтвердити в судовому порядку).

        З практики траплялись випадки коли чоловіки казали, а чому я повинен платити, адже не дивлячись на декрет  вона також працює і її заробітна плата – вища ніж моя…. Якщо чоловік працевлаштований, або має інший офіційний дохід  нехай навіть менший розміром ніж зарплата дружини – аліменти будуть стягненні.

        Нормами Сімейного кодексу чітко не зазначено розмір аліментів який може бути стягнуто на утримання дружини.

        З практики розмір аліментів на утримання дружини це як правило  1/6 частина від заробітку доходу боржника – при наявності аліментів на утримання дитини в розмірі ¼ частини (які вже стягнуті на підставі рішення суду.)

      Розглянемо приклад з реальної сімейної ситуації….

       Чоловік з жінкою одружились через рік в них народилась дитина, через два роки чоловік пішов з сімьї і подав позов про розірвання шлюбу…На дату припинення сімейних відносин дитині два роки, дружина не працює так як перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років – і як наслідок залишилась без засобів до існування – працевлаштуватись не може так як дитина маленька і ще не ходить в садок.

        Дружина вирішила звернутись до суду за стягненням аліментів на утримання дитини до досягнення нею 18 років і на своє утримання до досягнення дитиною 3х років.

        В таких випадках рекомендую окремо стягувати аліменти на дитину і окремо на себе як дружину.

       Аліменти на утримання дитини Ви можете стягнути в прискореному порядку через подання заяви про видачу судового наказу (термін розгляду до 1 місяця) – потім отримали судовий наказ і пред’явили до виконавчої служби – якщо батько офіційно працевлаштований то через місяць – два вже можете отримати перші аліменти —  і будете більш менш матеріально забезпечені до моменту розгляду других аліментів.

         А аліменти на утримання дружини розглядаються в загальному позовному провадженні тобто з викликом в судові засідання, з поданням сторонами відзивів – заперечень, неявкою в судові засідання відповідача тощо – термін розгляду даної категорії може тривати від 3х до 6 ти  місяців,  а й інколи до року. Заборгованість по аліментам нараховується з дня реєстрації позовної заяви до суду, але коли Ви отримаєте рішення яке набрало законної сили та пред’явити до виконавчої служби і коли вам стягнуть перші аліменти …на старті не відомо….

          Отже рекомендую стягувати аліменти на утримання дружини окремо від аліментів на утримання дитини…

          Що стосується самого розміру аліментів на утримання дружини як вже зазначалось нормами сімейного кодексу не передбачено чіткий розмір, але виходячи з аналогії розміру аліментів на дітей на практиці суди виносять наступні рішення

      Якщо одна дитина і вже є аліменти на її утримання (або заявлено вимогу в розмірі ¼ частини і справа перебуває в суді) то на утримання матері рекомендую стягувати 1/6 частину від заробітку (доходу) платника аліментів – даний розмір є розумним і судовий розгляд справи не буде затягнуто. Але дана рекомендація не є панацеєю ви можете заявити вимогу і про стягнення аліментів в розмірі 1/4 частини – можливо ваш платник аліментів просто визнає позов і погодиться платити аліменти в такому розмірі. Але якщо буде заперечувати по вірогідніше всього ваші позовні вимоги будуть задоволені саме в розмірі 1/6 частини.

       Також розмір стягуємих аліментів може коливатись в залежності від кількості дітей на яких платник аліментів вже сплачує аліменти.

      З практики було таке рішення коли аліменти на утримання матері були стягнуті в розмірі 1/12 частини від заробітку доходу батька – так я на час розгляду справи в суді він вже сплачував аліменти на утримання дитини від першого шлюбу в розмір ¼  частини і на утримання дитини від другого шлюбу в розмір 1/4 частини.

         Позовну заяву про стягнення аліментів на утримання дружини пишете українською мовою, в трьох примірниках і докладаєте додатки зазначені в заяві (копія паспорта,копія свідоцтва про укладення шлюбу/рішення про розірвання шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідка з місця реєстрації тощо). Два примірники позовної заяви з додатками подаєте до суду, а третій примірник це Ваш — на ньому працівник суду робить відмітку з датою про реєстрацію позовної заяви в суді, і його ви залишаєте собі.

       Це буде не зайвим адже з практики інколи судовий розгляд справи про стягнення аліментів на утримання дружини може тривати і до року і ви вже не будете пам’ятати що зазначали в своїй позовній заяві, – для цього вам і знадобиться ваш третій примірник позовної заяви зі штампом суду. Від сплати судового збору при стягненні аліментів заявник звільнений цей обов’язок буде покладено судом на відповідача.

       Після реєстрації позовної заяви в суді – очікуйте на судову повістку в якій буде зазначено дату і час судового засідання і обов’язково з’являйтесь до суду в призначений час навіть якщо ви знаєте що ваш відповідач не прийде.

      Пам’ятайте що ви є позивачем по справі і якщо ви двічі не з’явитесь до суду без поважної причини – позовна заява вам буде повернута без подальшого розгляду

      Після того як суд розгляне справу — саме  рішення суду про стягнення аліментів набирає чинності 30 днів, і тільки після закінчення цього терміну ви маєте право його отримати і пред’явити у виконавчу службу на подальше примусове виконання.

       Слід пам’ятати, що  Рішення суду про стягнення аліментів на утримання дружини — підлягає закриттю (через скасування в судовому порядку) в разі: припинення вагітності, смерті дитини, або передачі дитини на виховання іншим особам.

    Також звертаю Вашу увагу що аналогічне право на стягнення аліментів мають і чоловіки  Нормами ст. 86 Сімейного кодексу України передбачено право батька, з яким проживає дитина на стягнення аліментів з матері дитини — на період догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

         Зразок типової позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дружини розміщено на моєму сайті – адвокат Людмила Сірко – в розділі «Документи»

Онлайн-консультація за посиланням: https://bit.ly/2O7NzFd

Нет комментариев

Оставить комментарий

CRMSTROY