8:00 - 18:00


время работы ПН — ПТ

(050) 501 94 87

(066) 099 88 08

Facebook

Instagram

Поиск

Нещодавно взяла участь в онлайн-семінарі Вищої школи адвокатури НААУ «Психологічне насильство в сімейних стосунках: виявити, довести, здолати».

Адвокат в Энергодаре > Блог  > Нещодавно взяла участь в онлайн-семінарі Вищої школи адвокатури НААУ «Психологічне насильство в сімейних стосунках: виявити, довести, здолати».

Даний захід покликаний розтлумачити поняття психологічного насильства в сімейних конфліктах. На жаль, більшість осіб, які щоденно страждають від такого насильства в родині навіть не підозрюють, що вони є постраждалими особами і потребують негайної допомоги.

Психологічне насильство — це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування тощо. Ці дії спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері. Отже, якщо в родині людина почувається небезпечно, емоційно невпевнено, якщо нездатна захистити себе або відчуває, що її психічному здоров’ю завдано шкоди — це значить, що людина переживає психологічне насильство.

В багатьох родинах, на жаль, нормою є образлива критика на адресу один одного, погрози покарання, погрози життю і здоров’ю, заборона висловлювати свою думку, приниження нецензурними словами, маніпулювання фразами: «Ти сприймаєш все занадто серйозно», «Я не це мав на увазі», «В інших і такого нема», «Не б’є і вже добре».

Буває, що один з подружжя забороняє іншому спілкуватись з друзями, родичами, тобто ізолює свою жертву від спілкування. Деякі надмірно контролюють свою половинку: перечитують особисту пошту і повідомлення у соцмережах, прослуховують розмови, нишпорять в телефоні.

Найчастіше чоловіки встановлюють тотальний контроль над фінансами родини – так вчиняється економічне насильство, адже тим самим вони позбавляють дружину можливості робити будь-які, навіть найнеобхідніші покупки.

Зустрічається і тотальний контроль за харчуванням, вагою, хобі, одягом, зовнішнім виглядом. Рідко, але все ж таки зустрічається контроль думок – нав’язування особистих стереотипів, поглядів. Як результат, відбувається повне знецінення власної думки.

Для нашого українського менталітету поняття психологічного насильства в родині є досить розмитим. Сам термін психологічне насильство – як спосіб нефізичного впливу на людину з метою встановити контроль за її поведінкою і ствердити свою владу над нею – найчастіше сприймається як не насильство в родині, а як побудова відносин в середині родини «Він чоловік, він головний, йому краще знати…». Жертва психологічного насильства в родині тривалий час, а інколи і все життя взагалі не визнає, що вона жертва, боячись засудження близького кола оточуючих, знайомих, родичів. В рідких випадках жертва для себе визнає дану обставину, але не знає куди йти по допомогу.

На сьогоднішній день основні організаційно-правові засади цієї проблеми передбачені в Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Статтею 24 даного закону визначено спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству:

— терміновий заборонний припис стосовно кривдника,

— обмежувальний припис стосовно кривдника, — взяття кривдника на профілактичний облік,

— направлення кривдника на проходження програм для кривдників.

На практиці дані норми працюють ще не стовідсотково, але на державному рівні вже є позитивні напрацювання. Також відповідальність стосовно кривдника за вчинення домашнього насильства в родині передбачена нормами ст.172 – 2 кодексу України про адміністративні правопорушення, та нормами ст.. 126 – 1 Кримінального кодексу України.

Також із лютого 2020 року в тестовому режимі розпочала роботу «гаряча лінія» для осіб, які постраждали від домашнього насильства. Сервіс цілодобово доступний за номером 15-47. Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними. Оператор кол-центру не просто фіксує звернення чи переадресовує його до відповідних компетентних відомств, а й в телефонному режимі може надавати психологічну допомогу потерпілим від насильства. Тобто у разі потреби людина отримає практичну інформацію, що робити і куди звертатись при виявленні загрози чи проблеми.

Нет комментариев

Оставить комментарий

CRMSTROY