8:00 - 18:00


время работы ПН — ПТ

(050) 501 94 87

(066) 099 88 08

Facebook

Instagram

Поиск

Позбавлення батківських прав

Адвокат в Энергодаре > Блог  > Позбавлення батківських прав

У зв’язку з різким збільшенням виїзду чоловіків з України за кордон. Наслідком такої міграції стала втрата зв’язку жінок з колишніми чоловіками для вирішення певних юридичних питань відносно неповнолітніх дітей (виписка, пере прописка, виїзд за кордон, надання інших певних дозволів). У зв’язку з цим збільшилася і кількість звернень жінок до суду з позовами про позбавлення батьківських прав колишніх чоловіків, щоб мати можливість на підстав рішення суду самостійно вирішувати питання дітей. Як правило, позивачами виступають матері дітей, нерідкі є випадки звернення бабусь які виховують онуків.

         Загальними  підставами для позбавлення батьківських прав є відсутність батьківського піклування, а саме: не забрали дитину з пологового відділення, не виконують батьківські зобов’язання по відношенню до дитини, жорстоко ставляться до дитини, є хронічними алкоголіками наркоманами, експлуатують дитини, примушують бродяжити, засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини — даний перелік не є вичерпним.

         Але це все теорія як показує практика сьогоднішніх реалій основним і найбільш частим критерієм для позбавлення батьківських прав — є тривале невиконання одним із батьків своїх батьківських обов’язків щодо дитини, а саме пішов з сім’ї — і категорично перестав цікавитися життям дитини, а тим більше платити аліменти.

            Результатом тривалого байдужого ставлення до виховання та матеріального утримання дитини одним з батьків — стає звернення другого з батьків до суду з позовом про позбавлення його батьківських прав.

            Хто може звернутись до суду з позовом про позбавлення батьківських прав?? Як я вже зазначала, в основному  це мати дітей, або одна з бабусь яка в силу певних сімейних обставин самостійно виховує онука/онуків. 

          Нормами Сімейного кодексу передбачений повний перелік осіб які мають право бути позивачами в даній справі:один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

       Хочу звернути Вашу увагу, що підготовка позовної заяви до суду та аналіз реалістичності – задоволення даного проекту – це досить клопітка та серьезна робота. Адже Вам як позивачу необхідно документально підтвердити тривалий період невиконання відповідачем своїх батьківських обов’язків: несплата аліментів, ігнорування спілкування з дитиною, повна відсутність батька в активному соціальному житті дитини садок/школа/гуртки.

         В деяких родинах є факти насилля над дітьми, але як показує практика другий з батьків до останнього скриває ці факти – мотивуючи свою бездіяльність осудом суспільства «власної родини»..  Це лише деякі підстави які можуть лягти в основу Вашої позовної заяви.

       Інколи батьки намагаються зробити одне одному боляче і навмисне звертаються до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав маючи лише формальні підстави наприклад: не привітав дитину з днем народження, в нього інша жінка і він вже понад два місяці не приходить до дитини…..ні це не підстави – це емоції.

        Також на практиці були випадки коли батько не приймав участі в житті дитини понад п’ять років. Але коли жінка подала позов про позбавлення його батьківських прав  в судове засідання прийшов  з купую подарунків для дитини – і повідомив що протягом цих років він намагався зустрітись з сином але мати дитини маючи на нього особисту образу категорично забороняла їм зустрітись – і в результаті жінці в позові було відмовлено… Таких історій безліч …

           Тому наполегливо рекомендую перед зверненням до суду з позовом про позбавлення батьківських прав зверніться до спеціаліста, проаналізуйте з ним обставини Вашої справи, складіть алгоритм підготовчих дій – якими саме доказами ви будете доводити в суді тривалість невиконання батьківських обов’язків Вашим відповідачем  – зберіть необхідний пакет документів: довідки/характеристики з місць навчання дитини, зверніться до виконавчої служби, отримайте розрахунок заборгованості по сплаті аліментів, зверніться до служби у справах дітей зробіть акт – обстеження житлово побутових умов проживання дитини.

          Нагадую позовну заяву пишете українською мовою, в трьох примірниках і докладаєте додатки зазначені в заяві (копія паспорта, копії свідоцтв про народження дітей, довідка з місця реєстрації, характеристики з місць навчання, акт обстеження служби у справах дітей тощо).

       Як правило з практики позовна заява – друкується відповідно до кількості сторін – зачасту в чотирьох примірниках – суд, позивач, відповідач, служба у справах дітей/ орган опіки  третя особа по справі  (але може бути і більше учасників, якщо батьківських прав позбавляються одразу обоє батьків, або до участі у справі залучаються декілька служб у справах дітей).       

         Примірники позовної заяви з додатками по відповідно до кількості учасників подаєте до суду, а останній примірник це Ваш — на ньому працівник суду робить відмітку з датою про реєстрацію позовної заяви в суді, і його ви залишаєте собі.

       Це буде не зайвим адже з практики інколи судовий розгляд справи про позбавлення батьківських прав може тривати роками і ви вже не будете пам’ятати що зазначали в своїй позовній заяві, або буде необхідність в інших органах підтвердити що дана справа в суді – для цього вам і знадобиться ваш примірник позовної заяви з і штампом суду. Також звертаю Вашу увагу що судовий збір Ви сплачуєте обов’язково – без оригіналу квитанції суд не прийме дану позовну заяву.

            Після реєстрації позовної заяви в суді – очікуйте на судову повістку в якій буде зазначено дату і час судового засідання і обов’язково з’являйтесь до суду в призначений час навіть якщо ви знаєте що ваш відповідач не прийде.

             Пам’ятайте що ви є позивачем по справі і саме на Вас покладено відповідальність доведення в судовому порядку – невиконання відповідачем свого батьківського обов’язку відносно вашої дитини.

          Слід окремо виділити позитивні сторони звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав — маючи на руках таке рішення Ви маєте право виїжджати за кордон з неповнолітньою дитиною без згоди другого з батьків (його дозвіл замінює рішення суду), самостійно виписати або  перепрописати неповнолітню дитину. Вашу дитину може всиновити Ваш новий чоловік/дружина .

          Також нормами Сіменого кодексу передбачено, що особа, позбавлена батьківських прав:

1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;

2) перестає бути законним представником дитини;

3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;

4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;

5) не може одержати в майбутньому право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування;

6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

  1. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

         Також  по досягненню повноліття Ваша дитина не зобов’язана буде платити аліменти батьку якого було позбавлено батьківських прав  (на практиці такі позови бувають але досить рідко).

         Зразок типової позовної заяви про позбавлення батьківських прав розміщено на моєму сайті – адвокат Людмила Сірко – в розділі «Документи»

Онлайн-консультація за посиланням: https://bit.ly/2O7NzFd

Нет комментариев

Оставить комментарий

CRMSTROY