8:00 - 18:00


время работы ПН — ПТ

(050) 501 94 87

(066) 099 88 08

Facebook

Instagram

Поиск

Спір щодо місця проживання малолітньої дитини

Адвокат в Энергодаре > Блог  > Спір щодо місця проживання малолітньої дитини

 Як правило дане питання постає в родині у зв’язку із розірванням шлюбу.  Чоловік і дружина для себе вирішили, що надалі вони будуть проживати окремо і  наступним питанням їм треба вирішити з ким залишиться жити дитина. В багатьох родинах це питання не постає – за аналогією дитина залишається з матір’ю (або коли один з батьків не маю наміру надалі проживати разом з дитиною). Але інколи обоє з батьків бажають, щоб дитина або діти залишились після розірвання шлюбу з ними.

    Особливо важким є вирішення питання коли в сім’ї декілька дітей і хтось бажає надалі жити з мамою, а хтось з батьком.

   Нормами ст.160 Сімейного кодексу передбачено право батьків на визначення місця проживання дитини, а саме:
 — місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
— місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
— якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

       Особисто я рекомендую батькам вирішувати питання щодо фактичного місця проживання дитини в добровільному порядку – виходячи з особистих сімейних обставин, прихильності дитини до кожного з батьків, матеріальних умов тощо.

        Адже вирішення питання в сімейному колі не буде травмувати психіку дитини і дасть змогу не втратити стосунки з тим з батьків хто буде проживати окремо і швидше адаптуватись до нових умов сімейного життя.

       Але якщо батьки не зможуть вирішити питання місця проживання своєї дитини  в добровільному порядку вони мають право на звернення до суду 

Нормами ст. 161 Сімейного кодексу України чітко передбачено

      Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися судом за участю органу опіки та піклування.

       Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.

       Слід звернути увагу, що не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

       З практики судовий розгляд такої справи є досить затягнутим від одного року  до трьох. До участі у справі залучаються безліч спеціалістів, свідків, купи характеристик, довідок з обох сторін. З урахуванням віку дитини – заслуховується її думка.

       У більшості випадків малолітню дитину залишають з матір’ю зважаючи на її вік та обставини справи. Але слід пам’ятати що мати та батько мають однакові рівні права та обов’язки щодо дитини в любому віці.

       Наряду з цим хочу зазначити, що з  моєї особистої практики в останні роки збільшилась кількість рішень – коли виходячи  з обставин справи дитину залишають з батьком.

       Деякі батьки плутають рішення про визначення місця проживання дитини з рішенням про позбавлення батьківських прав – це зовсім різні речі.

        При визначенні фактичного місця проживання дитини з одним з батьків, другий з батьків зберігає практично всі свої права та обов’язки відносно дитини. Єдине що може бути паралельно вирішено це питання стягнення аліментів з того з батьків хто проживає окремо.

          Нагадую позовну заяву пишете українською мовою. Як правило з практики позовна заява – друкується відповідно до кількості сторін – зачасту в чотирьох примірниках – суд, позивач, відповідач, служба у справах дітей/ орган опіки  третя особа по справі  (але може бути і більше учасників, якщо залучаються декілька служб у справах дітей).      

         Примірники позовної заяви з додатками по відповідно до кількості учасників подаєте до суду, а останній примірник це Ваш — на ньому працівник суду робить відмітку з датою про реєстрацію позовної заяви в суді, і його ви залишаєте собі.

       Це буде не зайвим адже з практики інколи судовий розгляд справи про визначення фактичного місця проживаннядитини може тривати роками і ви вже не будете пам’ятати що зазначали в своїй позовній заяві, або буде необхідність в інших органах підтвердити що дана справа в суді – для цього вам і знадобиться ваш примірник позовної заяви з і штампом суду. Також звертаю Вашу увагу що судовий збір Ви сплачуєте обов’язково – без оригіналу квитанції суд не прийме дану позовну заяву.

         Після реєстрації позовної заяви в суді – очікуйте на судову повістку в якій буде зазначено дату і час судового засідання і обов’язково з’являйтесь до суду в призначений час навіть якщо ви знаєте що ваш відповідач не прийде.

        Слід окремо виділити позитивні сторони рішення про визначення місця проживання дитини саме з вами — маючи на руках таке рішення Ви маєте право виїжджати за кордон з неповнолітньою дитиною терміном до 30 днів без згоди другого з батьків (його дозвіл замінює рішення суду), самостійно виписати або  перепрописати неповнолітню дитину, отримати соціальну відпустку.

          Зразок типової позовної заяви про визначення фактичного місця проживання дитини  розміщено на моєму сайті – адвокат Людмила Сірко – в розділі «Документи»

         Онлайн-консультація за посиланням: https://bit.ly/2O7NzFd

Нет комментариев

Оставить комментарий

CRMSTROY