8:00 - 18:00


время работы ПН — ПТ

(050) 501 94 87

(066) 099 88 08

Facebook

Instagram

Поиск

Врахування думки дитини при вирішенні питань, що стосуються її життя

Адвокат в Энергодаре > Блог  > Врахування думки дитини при вирішенні питань, що стосуються її життя
До мене як до сімейного адвоката часто звертаються з питаннями щодо дітей. Типова ситуація: розлучення, тато і мама «змагаються» між собою за право виховувати дитину. Та чи можна питати дитину в суді, з ким вона хоче лишитися? І якщо можна, то з якого віку ця відповідь враховуватиметься? Шукаємо відповіді в законі.
Згідно з нормами сімейного кодексу України, дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками або судом з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім’ї.
До даних категорій судових справ відносяться справи про визначення місця проживання дитини, встановлення порядку участі одного з батьків у вихованні та спілкуванні з дитиною, позбавлення батьківських прав, усиновлення тощо.
Отже дитина, права та інтереси якої розглядаються під час слухання даних категорій справ і яка може висловити свою особисту думку, має бути вислухана судом. При вирішенні таких спорів на перше місце ставляться «якнайкращі інтереси дитини» і власна думка дитини та її особисті побажання можуть бути враховані судом при прийнятті рішення.
З метою запобігання травматизму для психіки дитини під час судового розгляду справи існують різні види заслуховування думки дитини: висновки органів опіки, психологічні дослідження, електронні документи (відео, аудіо звернення дитини до суду, повідомлення в соціальних мережах), висновки психологічної експертизи, психологічне обстеження, показання дитини особисто в залі судового засідання або, у виняткових ситуаціях, за допомогою відео конференції.
Батькам слід пам’ятати, що в даних категоріях сімейних спорів дитина є суб’єктом права і, незважаючи на незначний вік, неповну цивільну дієздатність, має певний обсяг прав. Одним з основних її прав є право висловлювати свою думку та право на врахування думки щодо питань, які стосуються її життя.
Що стосується віку дитини з якого можливо заслуховуватиїї думку, законодавець не дає чіткого критерію. Нормами ст.1 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що думку дитини слід враховувати, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити – зазвичай це з 10 років. Також даний вік дитини зазначено і в ст. 160 Сімейного кодексу України нормами якої передбачено врахування думки дитини при вирішені спору щодо визначення місця її проживання. Але на моїй практиці був випадок, коли під час розгляду справи про визначення місця проживання дитини суд заслуховував думку і значно менших за віком дітей у віці семи, восьми , дев’яти років мінімальний вік дитини яка зазначала свою думку була п’ятирічна дівчинка (досить інтелектуально розвинена).
Також при вислуховуванні думки дитини, учасникам справи необхідно відрізняти позиції дитини по справі і згоду дитини. Отже в першому випадку рішення може бути прийняте і всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси. В другому випадку рішення може бути прийнято тільки за згодою дитини (вибір місця проживання, усиновлення тощо).

Нет комментариев

Оставить комментарий